Kinesiotaping – możliwości i zastosowanie

Decydując się na kurs kinesiotapingu, należy mieć na uwadze przede wszystkim korzyści dla pacjentów, które mogą wynikać z zastosowania takich oto metod terapeutycznych. Wielu ortopedów oraz fizjoterapeutów wdraża do swojej praktyki medycznej tego rodzaju metody terapeutyczne. Szczególnie istotną kwestią pozostaje umiejętne i świadome wykorzystywanie technik, którymi cechuje się kinesiotaping.

Na czym to polega?

Kinesiotaping jest jedną z najbardziej innowacyjnych metod leczenia zaburzeń motorycznych, likwidacji bólu oraz regeneracji uszkodzonych struktur motorycznych. Szczególnie pozytywnie sprawdza się w przypadku bólów kręgosłupa, bólu barku oraz mięśni kończyn dolnych. Polega ona szczegółowo na stosowaniu specjalnych, rozciągliwych taśm o parametrach fizycznych podobnych do skóry. Przenoszenie nacisków i stymulacja układów powięziowych okazuje się kluczem do działania, jakim wykazuje się kinesio taping kurs.

Czy to działa?

Głosy są sporne. Pacjenci oraz terapeuci potwierdzają skuteczność kinesiotapingu. Niektóre badania kliniczne wskazują na skuteczność niewiele większą od placebo. Jest to jednak najprawdopodobniej błąd, wynikających z błędów metodologicznych w wykonywaniu ćwiczeń.